יום שישי, 13 באפריל 2012

מעדניית/מסעדת דליקטסן - חיים בסרט


דליקטסן היא מעדניה/מסעדה שנפתחה לפני מספר חודשים ברח' יהודה הלוי 79-81 בתל אביב. מדובר על עוד יצירה מבית היוצר של חברת R2M שבבעלות הזוג רותי ומתי ברודו. מאחר ואני עוקב מזה זמן ואף נהנה מהמיזמים של הזוג ברודו, דוגמאת הוטל מונטיפיורי, קופיבר, קפה 12 הבראסרי והבייקרי. מפליא אותי בכל פעם מחדש הסטנדרט הגבוה שהם מציבים מבחינת השירות והאוכל וכמה הכל נראה מאוד מדוייק ומוקפד (כל מקום בהתייחס למה שמתיימר להציע). מסיבה זו בדיוק לא יכולתי שלא להתאכזב מהקומה השניה של דליקטסן ולהחליט שלמרות הקירבה למקום עבודתי ולמרות מספר ביקורים במקום, לא חובה לחזור לשם. יצירה כן, יצירת מופת לא.

משב רוח מרענן היא המעדנייה שנפתחה במיקום שלאורך שנים רבות ספג אכזבות במיזמים שונים ומשונים. הלוק האירופאי המאפיין את המקום כבר ממבט חוץ גורם לי אושר בכל פעם שאני יורד מקו 70 בשעה 8:00 בבוקר. מבט חטוף במקום מאפשר לי רגע של התנתקות ומחשבות למקומות שמעבר לים, לפני המולת היום ההולכת ומתגבשת במשרד האפרורי. גם תוכו של המקום מקסים מן המסד ועד הטפחות יש הרגשה של עיצוב נקי ומזמין. אמנם צפוף שם בקומה הראשונה אבל אין זה מפריע לרכוש כל דבר החל מסלט, דרך גבינות ונקניקים מיוחדים וכלה במנות חמות לקחת או ספרי קולינריה מחו"ל וכוסות יין.

קומתו השנייה של המקום היא מסעדה צנועה באופן יחסי בגודלה הפרוסה על פני חצי קומה ומרפסת נעימה מאוד לישיבה. המרפסת תהיה עוד יותר נעימה לישיבה בלילות הקיץ הקרבים אלינו במהירות. תוכלו למצוא במקום תפריט בוקר, בראנץ', יין, קינוחים ותפריט צהריים שחלק מהמנות שבו משתנות ולכן מודפס בכל יום מחדש עם התאריך הרלוונטי (השקעה נחמדה).

הזכרתי מוקדם יותר כי רמת השירות הגבוהה היא אחד ממאפייני המיזמים מבית ברודו בהם ביקרתי עד היום. לצערי, בקומת המסעדה של דליקטסן נחלתי מפח נפש מרמת השירות. נכון, כולם נחמדים ואם אינני טועה מלצר אחד אף ראיתי בעבר בהוטל מונטיפיורי המהוללת, אבל מרבית המלצרים והמלצריות פשוט מתנהלים בבלאגן ורוב הזמן נתקלים אחד בשני (לפעמים גם באורחים).

בפעמים בהם ביקרתי בדליקטסן לא רק שהמלצרים לא ידעו את הרכב המנות או למשל האם המנה מבושלת או צלויה, הלחץ שניכר על פניהם מסיבה לא ברורה, אף לא אפשר להם להצביע על המנות הקיימות או החסרות באותה המשמרת. ייתכן והייתי סלחן פחות אם היה זה מקום שאין לו "זנבות" כמו אלו שהזכרתי אלא שכאן הציפייה גבוהה מאוד וכך גם האכזבה.

תפריט היין בעייתי גם הוא. היצע היין טוב באופן כללי אבל רק 3 מתוך 16 היינות המוצעים ניתנים לשתיה בכוס. בין היינות האדומים ניתן למצוא יין בשם "חרוצים 10" שהינו תוצר טרנד שהחל לשטוף מסעדות מסויימות בעיר לאחרונה ובו מוצע יין שלכאורה נוצר ע"י צוות המסעדה. ישנם יקבים בארץ המאפשרים קניית חביות זניות ושמירה לצורך בניית בלנד יין אישי. אם לומר את האמת, באופן כללי לא יין שהייתי רץ לטעום כבחירה ראשונה ולכן גם הפעם כמו במקומות אחרים, לא טעמתי. מאידך, ממהרים המלצרים להציע יין רוזה שהוא כמובן יין המתאים מאוד לעונות החמות כשמוגש קר ומלווה יפה גם מנות בשריות. חבל הוא שלצד מאמץ זה לא השכילו בעלי המקום להוריד מעט את מחיר הרוזה לכזה הנמוך מ-35 ₪ ובכך אולי אף לנסות להיות מובילי דעה בכל הקשור להעלאת קרנו של הרוזה בארץ.

האוכל. גם כאן לא מצאתי עדנה רבה לצערי. המנות אמנם מגיעות מהמעדנייה אבל אין זו סיבה לזלזל בהגשה המוקפדת כל כך שקיימת בחברותיה של דליקטסן, להיפך. בהוטל מונטיפיורי למשל מנת הסלט תפוחי אדמה, צלחת נקניקים או מנת העוף הצלוי שהזמינה חברתי א. באחד המקרים לא הייתה יוצאת את מפתן המטבח. המנות רובן ככולן, מונחות בצורה סתמית על הצלחות ועוד יותר מכך חלקן חסרות עניין או עשויות ברמה ממוצעת ומטה.

אני חייב לצטט את חברתי א. בעניין העוף – "הוא כל כך לא מעניין. העוף מזכיר לא יותר מעוף בגריל שאפשר לקנות בסופר השכונתי. אני אבקש שיארזו לי ואנסה להציל אותו בבית". פסטת חונקי כמרים בראגו הייתה יבשושית למדי וצורת הפסטה הזכירה רק מעט את חונקי הכמרים. התחשק לי באמת לחנוק מישהו באותו רגע. צלחת נקניקים עם קורנישונים למשל הייתה טעימה אבל משעממת גם בבחירת הנקניקים (אולי כדאי לתת לקהל לבחור אותם לבד מתוך רשימה. רעיון?) וגם בהגשה. מנה שראויה בהחלט לציון היא ארטישוק שנמצא עכשיו בשיאו מלווה ברוטב איולי מצוין. מאחר והתפריט באמת משתנה כל הזמן יהיה קשה להצביע על מנות שממש כדאי לזכור ולטעום. אני אומר זאת בכאב רב, לא מצאתי כאלו עד כה.

קינוחים. בגזרה זו אכלתי רק את עוגת גבינה נוסח "קופי בר". חתיכה קטנה בצורה מוגזמת לדעתי למרות מחירה הנמוך שייתכן והוא הסיבה לכך. העוגה תאמה לציפייה. כאן שחיתי במים מוכרים.

לסיכום, דליקטסן שלא כמו הסרט המפורסם אינה מעוררת השראה ועניין. קומתה הראשונה של המעדנייה בהחלט ראויה לביקור. קומתה השנייה טובה לכל היותר לצפייה בסלבריטאים שצובאים על המקום ולשתיית קפה על הבלקון המאוורר.

כולי תקווה כי המקום יועלה לדרגה המצופה ממנו בעתיד הקרוב אחרת גורלו יהא כשל המקומות שהיו באתר זה לפניו.

קובי

5 comments:

אנונימי אמר/ה...

קראתי בעיון,לאור העובדה שאני מחפשת,בימים אלו,מסעדה כדי לחגוג בה את יום הולדתי,בחברת משפחתי האהובה.
כל שרשמת נלקח בחשבון וירדתי מהאפשרות להזמין שם מקום. לרוב,אם לא לכל,המסעדות מסוג זה יש יחצנים הדואגים להלל ולשבח אך כשאתה בא לשלם במיטב כספך אני,לפחות,מבקשת סטנדרד גבוה הרבה מזה שמוצג כאן.על כך, תודה.
טליה רוזן

אנונימי אמר/ה...

בן דודי היקר, עונג לקרוא את נוסח הכתיבה שלך...עושה רושם שיש ביננו קשר דם (כן החמאתי גם לעצמי) בכל אופן לא מכירה את המסעדה ולאור רשמך עד הודעה חדשה..גם לא אכיר. תודה..מה עם אלימלך?? נורית.

עפר אמר/ה...

קובי,
לפני שאתה כותב ומפיץ את דבריך ברבים תנסה לפחות לדייק בפרטים שאתה ממהר לפרסם.
ביקורת זה טוב וחשוב אבל נראה שלא ממש הבנת את הדליקטסן, הוא לא אמור להיות הוטל מונטיפיורי. ממש לא, הדליקטסן היא מעדניה עם אוכל ביתי מנחם פשוט וטעים, לא מתוחכם ולא עם בשורה חדשה לעולם - חשוב שיהיה טעים ושתרצה לחזור אליו.
לגבי היין, בתור מי שאמון על עשייתו יחד עם צוות המסעדות שלנו החל משנת 2003 אז כדי שתדייק ואל תחטא בשרלטנות אופיינית לעולם הבלוגים, את זה שאנחנו קונים חבית מדביקים מדבקה ומוכרים ללקוח.
חרוצים הוא יין הבית במסעדות אר.טו.אם. יין בית שנבצר עי צוות המלצרים, מטופל במהלך השנה על ידי צוות עובדים בליווי יינן ורק אז לאחר שנה בחביות נמזג ללקוחות במחיר ללא תחרות. לאהוב אותו זה כבר עניין של טעם
דייק, בדוק ואז בלגלג לך להנאתך
בשאר הדברים הרלוונטיים, אנחנו פה בשביל להשתפר לתקן ולהרוויח אותך שוב בתור לקוח.
תודה.
עפר פורת

קובוש - קובי קלייטמן אמר/ה...

עפר היקר שלום,

ראשית אני מבקש להודות לך על תגובתך לביקורת שלי, היא מוכיחה יותר מכל כי הלגלוג שהפגנת וההאשמה של בלוגרים כולם ככולם בשרלטנות היא עורבא פרח. לא זו בלבד שלהאשים את כל הבלוגרים בארץ בשרלטנות הוא מעשה שרלטני וחסר אחריות בפני עצמו, אלא שהתגובה שלך דווקא לביקורת שלי כנראה מוכיחה שהמחשבה על חלקינו היא שונה במקצת.

שנית, אני חושב שפיספסת לחלוטין את אמירותיי המרכזיות. התיחסותך אליהן אינה מדוייקת וודאי נובעת מתוך תחושות בטן.

אסביר את כוונתי -
לא ניסיתי ולו לרגע להשוות בין דליקטסן להוטל מונטיפיורי. מה שכתבתי דווקא נובע ממחמאה לבעלי המסעדות שצויינו. הם הציבו רף גבוה מאוד בכל הנוגע לרמת שירות ולהקפדה על פרטים. דבר החסר במקומות רבים (רבים מדי) בארצנו. אכזבתי נבעה לא מתוך ציפיה לקולינריה פורצת דרך אלא מתוך ציפייה לשירות ברמה גבוהה מאוד ובצידו מנות מוקפדות. גם המנות הפשוטות ביותר והעממיות ביותר יכולות להיות מוגשות בצורה מדוייקת. את זה לא מצאתי וודאי שלא מצאתי אוכל מנחם או ביתי.
אי אפשר לצפות ממקום המתהדר בתפאורה מרשימה כמו דליקטסן לאוכל ביתי ומנחם. כאן אני חושב שדווקא אתה שוגה בקונספט. אם זו היתה מטרתו הוא יומרני ובאמת מצריך ביצועים פנומנאלייים מצוות המטבח.
בעניין היין. אמירתי בעניין "חרוצים 10" היתה שטחית למדי במכוון אבל היות וככל הנראה פגעתי בציפור נפשך, אסביר את כוונתי. לדעתי, יין צריך להיות מיוצר מתוך הרבה כוונות טובות, הרבה רגש והרבה עבודה מפרכת (יומיומית) כפי שיקבים לא מעטים בארץ עושים באמצעות אנשים נפלאים מכורמים ועד ייננים. גם אם לפי מה שסיפרת הענבים נבצרים ע"י צוות המלצרים ומטופלים על ידם במהלך השנה הרי שמי ש"מגדל" את היין באמת הוא היקב. אין שום רע בהחלטה קבוצתית על בלנד זה או אחר. קבוצות רבות בארץ עושות זאת וכפי שציינת מדביקות אחר כבוד את מדבקת הקבוצה על היין - זה בסדר גמור ולא פוגע באף אחד. יחד עם זאת אני בטוח שקבוצת המלצרים שאתה עומד בראשתם למעט אתה עצמך אינה עסוקה מרבית הזמן בחשיבה על איכות היין העתידית, או האם צריך לתקן PH או מה עושים בדיוק עכשיו כשהחומציות גבוהה או נמוכה מדי. ולכן אני חוזר ומציין רעיון היין המיוצר על ידכם הוא נחמד אבל אין בו עשייה ממשית כפי שעושים יקבים שחיים ונושמים את הנושא (לכן גם לא טעמתי אותו ולא ביקרתי אותו). אני חושב שזה אפילו מעליב שאתה מנסה להשוות אתכם אל הייננים והיקבים העמלים קשה מאוד.
ואחרון חביב, אמשיך לאהוב את הוטל מונטיורי למשל כפי שאהבתי גם עד כה וכל עוד ימשיך לעמוד בסטנדרטים שהבעלים עצמם הציבו ועל כך שאפו!
ביקורת היא סובייקטיבית וזו שלי תמיד נרשמת לאחר מספר ביקורים בהם אני עומד על טיבו של המקום. אני עומד מאחורי כל מילה שאני כותב.

אני מאחל לכם בהצלחה ולך את היכולת לחשוב אולי חשיבה מחודשת על הדברים שכתבת.

שלך,
קובי

אנונימי אמר/ה...

יופי, קובי כתב נפלא - ואין כמו שורת הסיום שלו! די לפלצנות, השכנים שנמאס להם